Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

memorandum 04

Trei sectoare de drum județean, DJ 291E (Punct vamal Racovăț – DJ 291C),  DJ 291C (integral) și DJ 298 (DJ 291C – DN 19) urmează a fi preluate de Ministerul Transporturilor în vederea redeschiderii Punctului de trecere a frontierei de la Racovăț.

În urma demersurilor făcute de către Consiliul Județean Botoșani, Guvernul României a aprobat Memorandumul privind preluarea acestor sectoare de drum județean și încadrarea lor în categoria funcțională a drumurilor de interes public național. De asemenea, au fost decise și investițiile care urmează să fie făcute de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere în aceste sectoare de drum. Astfel, în următorii doi ani, CNAIR va disponibiliza aproximativ 62 de milioane de lei pentru modernizarea sectorului ce se întinde de la Punctul Vamal Racovăț și până la Dorohoi și alte 5 milioane de lei pentru reparații pe sectorul de drum Punctul Vamal Racovăț – Fundu Herța – Cristinești – Dragalina. Potrivit Memorandumului aprobat de Guvern, vor fi investite 1,5 milioane lei în platformele de staționare și dotările vamale de la Racovăț.

„Punctul Vamal Racovăț are o importanță strategică pentru județul Botoșani, iar în actualul context geopolitic, poate contribui la conturarea unui coridor pan-european umanitar și economic pentru Ucraina. Pe parcursul anului am avut mai multe rânduri de întâlniri cu oficialii ucraineni și cei de la București în vederea redeschiderii Punctului vamal, care nu mai funcționează din 2010. Totul depinde de partea ucraineană, cât de repede reușește să aducă punctul vamal la standardele impuse de Schengen pentru a putea fi redeschis. Preluarea drumurilor județene de către Ministerul Transporturilor și asigurarea finanțării lucrărilor de modernizare și reparații este o veste foarte bună pentru județul Botoșani. Urmează să fie emisă Hotărârea de Guvern prin care cele trei drumuri județene vor fi transformate în drumuri naționale și date în administrarea Ministerului Transporturilor”, a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani. 

Prin Memorandumul aprobat de Guvern s-au estimat și cheltuielile necesare pentru dotări Punctul vamal Rădăuți-Prut și lucrările ce se impun pe sectorul de drum național Rădăuți-Prut – Dorohoi, în următorii doi ani. Investițiile în Punctul vamal vor fi de aproximativ 1,1 milioane lei și vizează cântare, platforme cântar, containere și echipamente de calcul. De asemenea, vor fi alocate 3,5 milioane lei pentru lărgirea părții carosabile din incinta vămii și aproape 6 milioane de lei pentru lărgirea sectorului de drum DN 29A, Vamă – Pod Rădăuți-Prut. Guvernul ia în calcul și alocarea a 9,2 milioane de lei pentru întreținerea sectorului de drum dintre Rădăuți-Prut și Dorohoi și a 1,3 milioane de lei pentru amenajarea unei platforme de staționare a vehiculelor grele în vederea controlului.

„Pentru Punctul de trecere de la Rădăuți-Prut și sectorul de drum național vorbim de aproximativ 21 de milioane de lei, bani care vor intra în următorii doi ani în județ. Prin acest Memorandum, s-a stabilit ca investițiile în punctele vamale din județ și drumurile care le deservesc să se ridice la aproximativ 90 de milioane de lei. Vom continua demersurile pentru ca aceste investiții aprobate de Guvern să devină cât mai repede realitate”, a conchis Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

memorandum 04memorandum 05memorandum 01memorandum 02memorandum 03memorandum 06memorandum 07memorandum 08memorandum 09
DorohoiNews.ro, 23-11-2022

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Cum ai defini tu fericirea?
- Fericirea este să mănânc.
- Lasă asta, mă refer la ceva spiritual.
- Fericirea este să mănânc din tot sufletul.



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Fabrică de fose și rezervoare angajează 2 muncitori

Fabrică de fose și rezervoare angajează 2 muncitori
Fabrică de fose și rezervoare, cu sediul în Pascari - Dorohoi, angajează 2 muncitori pentru ...

Depozit de marmură și granit în Saucenița angajează personal

Depozit de marmură și granit în Saucenița angajează personal
SC GAVROMARM SRL depozit de marmură și granit în Saucenița angajează în condițiile legii ...

Fabrică de lactate angajează muncitori calificați și necalificați

Fabrică de lactate angajează muncitori calificați și necalificați
Fabrică de lactate din Pascari, Șendriceni, angajează muncitori calificați și necalificați. Relații ...

Vând teren agricol

Vând teren agricol
Teren agricol S= 4.600 m.p. extravilan, PC 642/42 tarlaua 57 mun. Dorohoi, preț 67.500 lei Relații ...

Ofer spre închiriere garsonieră

Ofer spre închiriere garsonieră
Ofer spre închiriere garsonieră in cartier Plevna,complet mobilata si utilata. Relatii la tel.0744182328

Vând casă în Dorohoi, pe Aprodul Purice

Vând casă în Dorohoi, pe Aprodul Purice
Vând casă cu etaj 180 mp, nivelul superior complet renovat recent și mobilat cu mobilă nouă, ...

Ofer spre închiriere apartament Dorohoi

Ofer spre închiriere apartament Dorohoi
Inchiriez apartament 3 camere parter mobilat in calea plevnei. 0752086786. 00306947237652

Caut loc de muncă

Caut loc de muncă
Caut sa îngrijesc bătrâni sau bona ptr un bebe, tel: 0748306080

Ofer spre închiriere apartament cu două camere

Ofer spre închiriere apartament cu două camere
Ofer spre închiriere apartament cu doua camere în Plevna, aleea Mărului, situat la parter, ...

Donez câine de talie mare

Donez câine de talie mare
Donez câine de talie mare, rasa Malamut de Alaska, vârsta de 2 ani. Relații la telefon: ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro