Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Festivalul Mugurelul14

Zeci de ansambluri folclorice, ansambluri de dansuri, ansambluri de cântece și dansuri și formații de dansuri din ţară şi străinătate s-au „duelat” în cea de-a doua zi a Festivalului Internaţional de muzică populară „Mugurelul” Dorohoi 2015, ediția a XI-a.

Pentru că vremea a ținut cu organizatorii, iubitorii de folclor au venit în număr mare, duminică, 21 iunie 2015 în Parcul „Brazi” din Dorohoi. Concursul a fost presărat de prestaţii artistice ale unor invitaţi speciali: cântăreaţa moldoveancă, Petronela Rusu, a încântat publicul iubitor de muzică populară cu o suită de melodii moldoveneşti. Ansambluri precum Ansamblul de dansuri populare „Mărgineanca” al Casei de Cultură a Sindicatelor „N. Iorga” Botoşani şi Ansamblul folcloric „Cordăreanca”, din comuna Cordăreni, judeţul Botoşani au făcut o demostrație a bătutelor și horelor moldovenești, încheind astfel cea de-a doua zi a festivalului într-o notă veselă și antrenantă.

Un moment special al serii a fost lansarea Monografiei „Orchestra Mugurelul a Clubului Copiilor Dorohoi – 30 de ani de cultură, creaţie şi folclor” de către prof. Cornelius Drescanu și a Albumului video al Orchestrei „Mugurelul”, vol. II  de către Horia Gumeni, producător executiv la TVR Iaşi.

În urma celor două zile de festival, 20-21 iunie 2015, în care formații, ansambluri de dansuri, interpreți vocali și instrumentiști din mai multe orașe ale țării, dar şi din Ucraina, Republica Moldova, Slovenia şi Slovacia, și-au prezentat cum știu mai bine talentul și virtuozitatea, încercând să cucerească trofeul Festivalului Internaţional de Muzică Populară „Mugurelul” Dorohoi 2015, membrii juriului s-au hotărât asupra listei de câştigători.

Astfel, Trofeul Festivalului a mers în acest an la Ansamblul Folcloric „Doina Chioarului” de la Clubul Copiilor Șomcuta Mare, Maramureș și la Ansamblul dansuri „Struguraș” de la Palatul de Cultură Ungheni, Republica Moldova.

Juriul a acordat diplome şi trofee la cele patru categorii de vârstă (7-10 ani, 11-12 ani, 13-14 ani şi 15-18 ani), la secţiunile: solişti vocali, solişti instrumentişti, grupuri instrumentale, grupuri vocale, formaţii de dansuri, ansambluri folclorice, ansambluri de cântece și dansuri, ansambluri din străinătate. (Andrei B.)

 

CLICK AICI pentru premii Festival Mugurelul

Autor: DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Festivalul Mugurelul14Festivalul Mugurelul01Festivalul Mugurelul02Festivalul Mugurelul03Festivalul Mugurelul04Festivalul Mugurelul05Festivalul Mugurelul06Festivalul Mugurelul08Festivalul Mugurelul09Festivalul Mugurelul10Festivalul Mugurelul11Festivalul Mugurelul12Festivalul Mugurelul13Festivalul Mugurelul07Festivalul Mugurelul15Festivalul Mugurelul16Festivalul Mugurelul17Festivalul Mugurelul18Festivalul Mugurelul19Festivalul Mugurelul20Festivalul Mugurelul21Festivalul Mugurelul22Festivalul Mugurelul24Festivalul Mugurelul25Festivalul Mugurelul26Festivalul Mugurelul27Festivalul Mugurelul27Festivalul Mugurelul28Festivalul Mugurelul29Festivalul Mugurelul30Festivalul Mugurelul31Festivalul Mugurelul32Festivalul Mugurelul33Festivalul Mugurelul34Festivalul Mugurelul35Festivalul Mugurelul36Festivalul Mugurelul37Festivalul Mugurelul38Festivalul Mugurelul39Festivalul Mugurelul40Festivalul Mugurelul41Festivalul Mugurelul42Festivalul Mugurelul43Festivalul Mugurelul44Festivalul Mugurelul45Festivalul Mugurelul46Festivalul Mugurelul47Festivalul Mugurelul48Festivalul Mugurelul49Festivalul Mugurelul50Festivalul Mugurelul51Festivalul Mugurelul52Festivalul Mugurelul53Festivalul Mugurelul54Festivalul Mugurelul55Festivalul Mugurelul56Festivalul Mugurelul57Festivalul Mugurelul58Festivalul Mugurelul59Festivalul Mugurelul60
DorohoiNews.ro, 22-06-2015

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Cu durere în suflet, aducem la cunoștința rudelor, prietenilor și tuturor cunoscuților că ...

Cafeneaua CAF Dorohoi angajează barman / ospătar (fete)

Cafeneaua CAF Dorohoi angajează barman / ospătar (fete)
Cafeneaua CAF Dorohoi angajează barman / ospătar (fete). Pentru detalii suplimentare ne puteți contacta ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, conducători auto pe autobetoniere (cife)

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, conducători auto pe autobetoniere (cife)
Societate comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, ...

Sincere condoleanțe din partea Direcției de Asistență Socială Dorohoi!

Sincere condoleanțe din partea Direcției de Asistență Socială Dorohoi!
Colectivul Direcției de Asistență Socială Dorohoi este alături de doamna Claudia Chirilă, la decesul ...

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Colectivul Departamentului de panificație, din cadrul S.C. „Spicul 2” Dorohoi, împărtășește ...

Sincere condoleanțe din partea lui RADU CONSTANTIN DANIEL

Sincere condoleanțe din partea lui RADU CONSTANTIN DANIEL
O inima buna a incetat sa mai bata, un suflet mare s-a ridicat la cer, lasand in urma un gol imens si ...

Un ultim omagiu, la trecerea in nefiinta a dlui SURUGIU VIOREL

Un ultim omagiu, la trecerea in nefiinta a dlui SURUGIU VIOREL
Un ultim omagiu, la trecerea in nefiinta a Dlui. SURUGIU VIOREL, din partea Dlui. PORUMBOIU ADRIAN. CONDOLEANTE!  

Sincere condoleanțe familiei îndurerate din partea colectivului Mopan Suceava SA

Sincere condoleanțe familiei îndurerate din partea colectivului Mopan Suceava SA
Sincere condoleanțe familiei îndurerate la trecerea în neființă a dlui. SURUGIU VIOREL, ...

Colectivul Spicul 2 SRL își ia RĂMAS BUN de la cel ce a fost liderul societății - IOAN VIOREL SURIGIU

Colectivul Spicul 2 SRL își ia RĂMAS BUN de la cel ce a fost liderul societății - IOAN VIOREL SURIGIU
Colectivul S.C. Spicul 2 S.R.L., cu inimile îndurerate, își ia RĂMAS BUN de la cel ce a ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro