Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

stiati-ca

Oamenii au tangente cu alimentele in fiecare zi, insa putini stiu totul despre ceea ce au in farfurie.
Listverse a intocmit o lista cu cateva dintre ingredientele secrete ale unora dintre alimente.


1. Cea mai scumpa cafea din lume este facuta din excrementele unui animal
Cafeaua Kopi Luwak este produsa din excremetele unui mamifer din Indonezia, care are marimea unei pisici. Zibeta asiatica se hraneste cu cele mai coapte si aromate fructe dintr-un arbore de cafea ce creste in regiune, eliminandu-le intacte. Acestea sunt apoi culese de oameni si supuse unor procese de dezinfectare si preparare.
Cafeaua Kopi Luwak, cea mai scumpa din lume, este foarte cautata in Japonia si Statele Unite ale Americii, iar in prima parte a anului 2010 a aparut si in Romania. O cutie de 80 de grame costa 250 RON.

2. Cel mai mare preparat inclus intr-un meniu este camila prajita
Carnea de camila este umpluta cu carne de oaie, care la randul ei este umpluta cu carne de pui; aceasta este umpluta cu peste, in interiorul caruia se afla oua. Uriasul preparat este oferit uneori si la nuntile beduinilor.

3. Prima supa a fost facuta din hipopotam
Cea mai veche dovada arheologica in ceea ce priveste supa dateaza din anul 6.000 i.Hr., fiind vorba despre ramasite ale unei supe de hipopotam.

4. Sosul Worcestershire este facut din hamsii dizolvate
Acesta este un sos condimentat, de origine englezeasca, care are printre ingrediente si hamsii dizolvate (acestea sunt tinute in otet pana se topesc complet, cu tot cu oase).

5. Inghetata pe bat a fost inventata de un pusti de 11 ani, care a tinut secreta "descoperirea" timp de 18 ani
Inventatorul este Frank Epperson care, in 1905, a lasat in aer liber, langa casa, un produs similar sucului, care avea si un bat cu care amestecase. In noaptea respectiva, temperaturile din San Francisco au fost foarte scazute astfel ca, dimineata, dupa ce s-a trezit, a observat ca lichidul inghetase pe bat. 18 ani mai tarziu el a patentat inventia.

6. Gatitul la microunde a fost descoperit accidental, dupa ce o ciocolata s-a topit in buzunarul cuiva
Percy LeBaron Spencer, care in 1946 lucra la compania Raytheon folosind magnetroane - tuburi electronice care produc microunde, a descoperit intr-o zi ca o bucata de ciocolata pe care o avea in buzunar s-a topit in timp ce era la serviciu.

Ulterior, el s-a gandit ca "de vina" ar trebui sa fie acele magnetroane si a facut un test: a pus boabe de floricele in fata unuia dintre ele. In scurt timp, boabele au inceput sa pocneasca si sa sara peste tot prin camera.
Dupa ce si-a dat seama ca microundele pot gati mai repede decat cuptoarele clasice, el a facut tot posibilul pentru a inventa si un cuptor cu microunde. In 1954, compania Raytheon a produs primul astfel de cuptor.

8. Dinamita este facuta si din alune
Uleiul de alune poate fi procesat pentru a fi transformat in glicerol, care la randul lui este folosit pentru a produce nitroglicerina - unul dintre ingredientele dinamitei. Exista insa si alte moduri de a realiza dinamita, fara ulei de alune.

9. Apa de cocos poate fi folosita in situatii de urgenta drept plasma sangvina
Apa de cocos, adica lichidul gasit in nucile de cocos (a nu se confunda cu laptele de cocos, care este facut din pulpa) este sterila si are un pH ideal, motive pentru care poate fi utilizata in cazuri de urgenta si pe post de plasma sangvina. (DorohoiNews.ro)
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

stiati-ca
DorohoiNews.ro, 26-03-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Unde mergi?
- O conduc pe soția mea la gară.
- Și de ce ești supărat?
- Dacă mă vede vesel, nu mai pleacă!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Fabrică de fose septice și rezervoare cu sediul în Dorohoi - Pascari angajează 2 muncitori

Fabrică de fose septice și rezervoare cu sediul în Dorohoi - Pascari angajează 2 muncitori
Grupul de Firme LEADER - Fabrica de fose septice si rezervoare din polipropilena (cu distributie nationala) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman-ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman-ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman-ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Vând terenuri și clădiri în Dorohoi și împrejurimi - FOTO

Vând terenuri și clădiri în Dorohoi și împrejurimi - FOTO
Vând terenuri și clădiri în Dorohoi și împrejurimi: Teren intravilan pe strada ...

Colectivul clasei a V-a B transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul clasei a V-a B transmite Sincere condoleanțe!
Dragă Denis, Am aflat cu mare tristețe despre pierderea bunicii tale. În aceste clipe grele, ...

Colectivul Direcției de Asistență Socială Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul Direcției de Asistență Socială Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
În aceste momente grele, pricinuite de trecerea în neființă a mamei colegului nostru Voloseniuc ...

Apartament cu 3 camere în Dorohoi

Apartament cu 3 camere în Dorohoi
Vând apartament cu 3 camere, în Dorohoi, Calea Plevnei, etajul 3, renovat, AC, foarte bine ...

Vând Ford Mondeo 1.8, an 2000

Vând Ford Mondeo 1.8, an 2000
Vind Ford mondeo1 8 an 2000 256000 km stare buna itp valabil nov 1100 euro negociabil tel 0747862865

Vând apartament două camere, complet decomandat, pe Bulevardul Victoriei

Vând apartament două camere, complet decomandat, pe Bulevardul Victoriei
Vand apartament doua camere complet decomandat pe Bulevardul Victoriei langa Policlinică. Blocul din ...

Familia anunță cu durere trecerea în neființă a lui ŞLINCU VICTOR

Familia anunță cu durere trecerea în neființă a lui ŞLINCU VICTOR
Cu inimile împietrite de durere și cu multe lacrimi, ne luăm rămas bun de la dragul nostru soț ...

Colectivul Ocolului Silvic Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul Ocolului Silvic Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Ne pare nespus de rau pentru pierderea suferita de d-l ing. Gherasim Vasile - seful Ocolului Silvic Dorohoi. ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro