Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]
Echipa „Storm Chasers” de la Liceul „Regina Maria” Dorohoi, a ocupat Locul I la Olimpiada BeSafeNet 2025, reușind astfel o performanță incredibilă.
Coordonată de prof. Geanina-Paula Gheorghiță, echipa alcătuită din 4 elevi din clasa a X-a A, Daria Maria Puhăcel, Robert Ovidiu Cucuruz, Ștefan Onofrei și Cosmin Paulenco, s-a clasat pe primul loc, cu 97,25 puncte.
Competiția, organizată de Consiliul Europei, a reunit 683 de echipe din 11 țări. Acestea au avut de răspuns la întrebări despre hazarduri naturale: incendii de peisaj, tsunami, erupții vulcanice, urgențe chimice, criza climatică. Concursul s-a desfășurat online pe 12 martie, iar publicarea rezultatelor pe 20 martie 2025 a generat o bucurie maximă membrilor echipei reginiste. Concurenții au rezolvat un test complex, alcătuit din 50 de întrebări în limba engleză din materialul bibliografic postat pe site-ul https://olympiad.besafenet.net.
Echipa câștigătoare va primi un certificat de aur, premii atractive și va fi invitată să participe la o ceremonie de premiere la Consiliul Europei de la Strasbourg.
– Cum a fost întâlnirea cu tipa de pe Facebook?
– Nasoală! Tipa a apărut într-un Rolls Royce Phantom din 1945.
– Păi asta-i o maşină extraordinară! Ce e rău în asta?
– Ea era primul proprietar…
Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.
NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.
Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.