Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

d39114b5-33e1-43ad-8a79-2404aeee1844

Primăria comunei Ibănești a reușit să atragă suma de 10.000.000 RON pentru modernizarea drumurilor comunale și sătești în satul Ibănești (Măgura și DS723) și satul Dumbrăvița (adiacente DC80), obiectivul numărul 1 de investiții ce a primit finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel  Saligny”.

Proiectul face parte din obiectivele cu prioritate ridicată din cadrul “Strategiei de dezvoltare durabilă a comunei Ibănești pentru perioada 2021-2030”, fiind selectate pentru modernizare trasee critice din comună din punct de vedere al facilitării legăturilor cu instituțiile publice, cu drumurile naționale/județene, cu operatorii economici locali, cu zonele care au potențial de dezvoltare, cu zonele unde este nevoie de facilitarea accesului rutier în caz de intervenție (incendii, situații medicale, etc.) care nu au beneficiat de o sursă de finanțare pentru asfaltare. Realizarea acestui obiectiv de investiții ar crește considerabil atractivitatea comunei Ibănești în ceea ce privește dezvoltarea unor investiții private. 
 
De asemenea, primăria comunei Ibănești a atras suma de 13.500.000 RON pentru înființarea rețelei de apă și canalizare în satul Ibănești, obiectivul numărul 2 de investiții ce a primit finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”. Considerând situația din ultimii ani, în care comuna Ibănești a fost afectată în fiecare vară de secetă, cu consecințe majore din punct de vedere economic și al calității vieții, este foarte importantă realizarea unui sistem de alimentare cu apă și o rețea de canalizare. În acest context, realizarea unei reţele de apă, a unei rețele de canalizare ape menajere capătă o importanţă primordială pentru protecţia sănătăţii şi mai ales în ce privește bunăstarea populaţiei. 
 
„Sunt extrem de bucuros și mulțumit pentru că am reușit să obținem aceste fonduri semnificative, fonduri ce mă vor ajuta să dezvolt comuna așa cum nu a făcut-o nimeni. Sunt mândru de echipa mea și împreună cu ei vom da dovadă în continuare de profesionalism în demararea acțiunilor necesare pentru implementarea obiectivelor propuse. Acestea sunt cele mai mari fonduri obținute de comuna Ibănești până în prezent și vor fi foarte utile pentru  creșterea nivelului de trai al cetățenilor. Modernizarea drumurilor de interes local prezinta un impact potențial pozitiv, deoarece un mare număr de locuitori ai comunei vor avea acces în condiții optime la drumul județean (DJ 291D) și drumul național (DN 29A) ce face legatura cu orașul Dorohoi și orașul Darabani, cât și prin accesibilizarea unor clădiri care oferă servicii publice și a unor operatori economici locali. Următoarea investiție important va fi ”Înființarea rețelei de gaz” a declarat primarul comunei Ibănești, Romică Magopeț.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

d39114b5-33e1-43ad-8a79-2404aeee1844296477862_3232652513666151_3847184231758740595_n
DorohoiNews.ro, 30-07-2022

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

Vând casă cu etaj în Dorohoi

Vând casă cu etaj în Dorohoi
Vând casă cu etaj, complet mobilată, racordată la toate utilitățile, în zonă rezidențială ...

Închiriez garsonieră mobilată

Închiriez garsonieră mobilată
Ofer spre închiriere garsonieră mobilată și utilată în Dorohoi Cartier Plevna, str. Aleea ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro