Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Recomandări făcute de jandarmi cu ocazia sfârșitului de an (2)

Aproximativ 250 de jandarmi vor executa în perioada 31.12.2014 – 04.01.2015,  misiuni de asigurare a ordinii şi liniştii publice la manifestările cu public numeros ocazionate de trecerea dintre ani, precum şi la misiunile de menţinere a ordinii şi siguranţei publice, executate atât independent, cât şi în cooperare cu lucrători din cadrul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Botoşani, Poliţiei Locale Botoşani şi Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean Botoşani.
   
În ultima zi a anului, începând cu ora 14.00, jandarmii botoşăneni vor executa misiuni de asigurare a ordinii publice cu ocazia desfăşurării manifestărilor cultural-artistice de datini şi obiceiuri de iarnă , în municipiul Dorohoi, oraşul Săveni şi comunele Vorona, Tudora și Pomîrla.
   
În noaptea de Revelion, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Botoşani  va lua măsurile necesare pentru asigurarea siguranţei cetăţenilor la spectacolul organizat în municipiul Botoşani, unde este aşteptată prezenţa unui număr mare de persoane.
   
Jandarmii vor patrula în sistem integrat poliţie-jandarmerie,  în vederea prevenirii faptelor antisociale pe raza municipiilor Botoşani şi Dorohoi şi a oraşelor Darabani şi Săveni, precum şi în cooperare cu lucrători din cadrul Secţiilor de Poliţie Rurală.
   
De asemenea, echipaje de jandarmi vor asigura , în caz de necesitate, intervenţia la obiectivele asigurate cu pază din zona de responsabilitate și la evenimentele sesizate prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112.
   
În afara acestor misiuni, jandarmii execută paza şi protecţia obiectivelor din competenţă, luând măsuri şi pentru depistarea faptelor antisociale din imediata apropiere a acestora, conform competenţelor legale.
   
Acțiunile jandarmilor vor avea un caracter preponderent preventiv și vor viza asigurarea unui climat civilizat, necesar derulării evenimentelor organizate la nivelul localităților , depistarea și sancționarea celor care comit fapte antisociale, precum și respectarea normelor legale vizând comercializarea sau folosirea de obiecte artizanale și distracție pe bază de amestecuri pirotehnice.
   
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Botoşani face următoarele recomandări participanţilor la manifestările publice care au loc în perioada următoare :
    * Păstraţi banii şi telefonul în compartimentele interioare ale hainei, niciodată în buzunarele de la spatele pantalonilor;
    * Dacă vă simţiţi înconjuraţi sau înghesuiţi de diverşi indivizi, asiguraţi-vă că nu rămâneţi fără bani sau acte;
    * Ţineţi-vă geanta lipită de corp, în partea din faţă, cu sistemul de închidere orientat către corp şi protejaţi-o cu una din mâini.
    *Nu consumaţi băuturi alcoolice în exces, deoarece este un factor favorizant în producerea unor conflicte;
    *Evitaţi grupurile de persoane aflate sub influenţa băuturilor alcoolice şi nu intraţi în discuţii contradictorii, chiar dacă sunteţi provocaţi;
    *Pe drumul la şi de la locul de desfăşurare a spectacolului, alegeţi locurile bine iluminate şi evitaţi compania persoanele necunoscute;
    *Nu purtaţi obiecte de valoare din materiale preţioase la vedere şi nu folosiţi telefonul mobil dacă vă aflaţi singur noaptea pe un drum necirculat sau slab iluminat, decât în situaţii de absolută necesitate, deoarece puteţi deveni victima unei tâlhării;
    *La deplasarea spre domiciliu încercaţi să nu fiţi singuri, de preferat ar fi compania unor prieteni;
    *Dacă consideraţi că vă urmăreşte cineva, apelaţi 112 şi solicitaţi intervenţia forţelor de ordine!

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Recomandări făcute de jandarmi cu ocazia sfârșitului de an (2)
DorohoiNews.ro, 30-12-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

Vând casă cu etaj în Dorohoi

Vând casă cu etaj în Dorohoi
Vând casă cu etaj, complet mobilată, racordată la toate utilitățile, în zonă rezidențială ...

Închiriez garsonieră mobilată

Închiriez garsonieră mobilată
Ofer spre închiriere garsonieră mobilată și utilată în Dorohoi Cartier Plevna, str. Aleea ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro