Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

2

Sanatatea dintilor este tratata uneori cu superficialitate, in raport cu alte probleme de sanatate, considerate ca fiind mai grave. Insa in ultimele decenii s-a constatat faptul ca exista o stransa legatura intre sanatatea orala si anumite boli. S-a constatat faptul ca in cazul anumitor boli, daca acestea nu sunt tratate, ele pot sa contribuie la caderea dintilor.

In continuare vom prezenta lista celor mai importante boli care pot afecta sanatatea dintilor nostri:

Osteoporoza
Conform statisticilor publice ale OMS aproximativ 80% dintre bolnavii de osteoporoza sunt reprezentanti de catre femei aflate la menopauza si postmenopauza. Aceasta situatie se datoreaza faptul ca in cazul femeilor oasele sunt mai subtiri decat in cazul barbatilor, iar in timpul menopauzei, rezervele de minerale si calciu din sistemul osos se reduc simtitor. Medicii de specialitate ne lanseaza un avertisment asupra faptului ca osteoporoza ne poate afecta soldurile, coloana, incheieturile de la maini si de la picioare precum si oasele maxilarului. Conform specialistilor stomatologi, in momentul in care oasele maxilarului sunt afectate de osteoporoza, creste riscul de pierdere al dintilor.

Diabetul
O alta boala care poate sa duca la diverse probleme medicale, printre care si pierderea dintilor este diabetul. In conformitate cu mai multe cercetari medicale de natura stomatologica, s-a ajuns la concluzia ca persoanele bolnave de diabet, in special cele care au depasit varsta de 50 ani, prezinta un risc mai mare de pierdere a dintilor. Studiile mai arata ca aproximativ 28% dintre persoanele bolnave de diabet si-au pierdut toti dintii. O alta complicatie a diabetului este reprezentata de aparitia gingivitei diabetice. S-a concluzionat faptul ca 1 din 3 diabetici vor suferii la un moment dat de paradontoza.

Hipertensiunea arteriala
Mai multe studii desfasurate in SUA au concluzionat faptul ca exista o stransa legatura intre hipertensiunea arteriala si sanatatea dintilor. Din studii a reiesit faptul ca fiecare dinte cazut duce la cresterea hipertensiunii arteriale si la aparitia afacetiunilor cardiovasculare. Insa in cazul hipertensiunii artriale, este valabila si situatia inversa, deoarece hipertensiunea arteriala poate duce la aparitia paradontozei si la pierderea dintilor. 

Alte boli sau cauze care pot duce la pierderea dintilor
Bolile endocrine, malocluzia dentara, traumatismele dentare, administrarea de contraceptive orale reprezita alte cauze care pot duce la pierdea dintilor. La acestea se ma pot adauga si administrarea de antidepresive, perioadele de sarcina care duc la anumite schimbari hormonale, care afecteaza in mod negati dintii si poate duce la caderea acestora.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

2
DorohoiNews.ro, 29-06-2024

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Unde mergi?
- O conduc pe soția mea la gară.
- Și de ce ești supărat?
- Dacă mă vede vesel, nu mai pleacă!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Profunde condoleanțe și compasiune familiei îndoliate!

Profunde condoleanțe și compasiune familiei îndoliate!
Colectivul Societăților Comerciale Agrospicul, Spicul și Palazzo este cutremurat de vestea trecerii ...

Pizzeria „La Favola di Bazi” angajează barman - ospătar

Pizzeria „La Favola di Bazi” angajează barman - ospătar
Pizzeria „La Favola di Bazi” angajează barman - ospătar pe o perioadă nedeterminată. ...

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)
Fabrică de lactate din Pascari, Șendriceni, angajează muncitori (femei). Relații la telefon: 0765214892

Vând casă în Dorohoi - FOTO

Vând casă în Dorohoi - FOTO
Vând casă în Dorohoi, Satu Nou, strada Nucilor nr.4. Casa este racordată la utilități, ...

Caut bonă pentru un băiețel

Caut bonă pentru un băiețel
Caut doamna cu experiență să aibă grijă de un băiat de 21 de luni o dată pe săptămână ...

Caut chirie apartament sau casă

Caut chirie apartament sau casă
Caut chirie apartament sau casă semi mobilat sau mobilat pot oferi 700 sau 800 de lei ma puteți suna ...

Vând teren, strada Cașin, 3000 mp

Vând teren, strada Cașin, 3000 mp
Vand teren 3000 mp, strada Casin. Terenul este extravilan, si dispune de toate utilitățile in apropiere. ...

SC din Dorohoi angajează gestionar

SC din Dorohoi angajează gestionar
Societate comercială cu sediul în Dorohoi angajează gestionar. Relații la telefon: 0745182610

Colectivul CN „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă a prof. Apostol Dumitru

Colectivul CN „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă a prof. Apostol Dumitru
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă ...

Vând teren intravilan

Vând teren intravilan
Vand teren intravilan, situat pe Str.Viilor.Zona dispune de toate utilitatile necesare, cum ar fi electricitate, ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro