Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

1

Alimentația oamenilor de 40 de ani ar putea afecta calitatea vieţii lor la 70 de ani, conform constatărilor unui studiu realizat de Universitatea Harvard din Statele Unite, relatează UPI, potrivit Agerpres. Concluziile cercetării au fost prezentate marţi la întâlnirea anuală a Societăţii Americane de Nutriţie din Chicago.

Cercetătorii au constatat, în urma studiului, că persoanele care au avut o alimentaţie sănătoasă începând cu vârsta de 40 de ani prezentau cu 43% până la 84% mai multe şanse de a se simţi bine, atât din punct de vedere fizic, cât şi mental, la vârsta de 70 de ani, comparativ cu cele care nu au urmat o astfel de dietă.

Cercetarea, bazată pe date colectate de la peste 100.000 de persoane care au participat la studiile Harvard "Nurses' Health Study" şi "The Health Professionals Follow-Up Study", monitorizate timp de 30 de ani.

„Alimentaţia reprezintă un factor principal în prevenirea bolilor cronice, însă puţine studii au analizat şi comparat dietele sănătoase şi îmbătrânirea sănătoasă, în general, cuprinzând cogniţia, sănătatea fizică şi mentală", a declarat pentru UPI autoarea principală a cercetării, Anne-Julie Tessier.

Un consum mai mare de fructe, legume, cereale integrale, grăsimi nesaturate, nuci, leguminoase şi lactate cu conţinut scăzut de grăsimi a fost asociat cu şanse mai mari de îmbătrânire sănătoasă.

În schimb, un consum mai mare de grăsimi trans, sodiu şi carne, inclusiv carne procesată, a fost asociat cu şanse mai mici de îmbătrânire sănătoasă.

Cercetătorii au analizat date de la peste 106.000 de persoane, începând din 1986
Autorii studiului au declarat că cercetarea lor are un caracter unic deoarece s-a concentrat pe îmbătrânirea sănătoasă, pe care au definit-o nu doar prin absenţa bolii, ci şi prin capacitatea oamenilor de a trăi independent şi de a avea o bună calitate a vieţii pe măsură ce îmbătrânesc.

„În mod tradiţional, liniile directoare în materie de alimentaţie s-au concentrat pe prevenirea bolilor cronice, cum ar fi bolile de inimă", a declarat Tessier, cercetătoare asociată la Departamentul de Nutriţie de la Şcoala de Sănătate Publică T.H. Chan din Boston.

Ea a notat că rezultatele acestui studiu "vor servi la informarea recomandărilor de sănătate publică, subliniind importanţa dietei la jumătatea vieţii în vederea unei îmbătrâniri sănătoase".

Cercetătorii au analizat date de la peste 106.000 de persoane, începând din 1986. Participanţii aveau cel puţin 39 de ani şi nu sufereau de boli cronice la începutul studiului. La fiecare patru ani, aceştia au răspuns la chestionare referitoare la alimentaţia lor.

Până în 2016, aproape jumătate dintre participanţii la studiu au murit şi doar 9,2% au supravieţuit până la vârsta de 70 de ani sau mai mult, evitând bolile cronice şi având o bună sănătate fizică şi mentală.

Asocierea dintre alimentaţie şi îmbătrânirea sănătoasă au continuat să fie semnificative chiar şi după ajustarea rezultatelor în raport cu alţi factori de stil de viaţă despre care se ştie că influenţează sănătatea, dar şi cu statutul socio-economic, a remarcat Tessler.

Ea a precizat că cercetările viitoare ar putea oferi informaţii cu privire la impactul potenţial al trecerii la un plan alimentar mai sănătos mai târziu în viaţă.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

1
DorohoiNews.ro, 07-07-2024

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


– Cum a fost întâlnirea cu tipa de pe Facebook?
– Nasoală! Tipa a apărut într-un Rolls Royce Phantom din 1945.
– Păi asta-i o maşină extraordinară! Ce e rău în asta?
– Ea era primul proprietar…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, conducători auto pe autobetoniere (cife)

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, conducători auto pe autobetoniere (cife)
Societate comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, ...

Cumpăr apartament

Cumpăr apartament
Cumpăr apartament cu 3 camere zona Plevna. Rog oferte decente raportate la orașul Dorohoi! Mulțumesc! ...

Vând mobilă de bucătărie

Vând mobilă de bucătărie
Vând mobilă de bucătărie. Detalii la telefon: 0747419169

Sincere condoleanțe doamnei director, Paula Gavriluță

Sincere condoleanțe doamnei director, Paula Gavriluță
Colectivul Școlii Gimnaziale „Ștefan cel Mare” este alături de doamna director, Paula ...

Vând Nissan Qashqai, automat, n-connecta, în garanție

Vând Nissan Qashqai, automat, n-connecta, în garanție
Vand autoturism Nissan Qashqai: -an de fabricatie 2021, capacitate 1332 cm3, benzina, 156 CP, CUTIE AUTOMATA ...

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi este alături de doamna profesoară, ...

Vând teren în sat Saucenița, la limită cu Dealu Mare

Vând teren în sat Saucenița, la limită cu Dealu Mare
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând teren în comuna George Enescu, satul Şipoteni

Vând teren în comuna George Enescu, satul Şipoteni
Vând teren situat în comuna George Enescu, satul Şipoteni, cu o suprafață de 35700 mp. ...

Sincere condoleanțe din partea Organizației Municipale P.S.D. Dorohoi

Sincere condoleanțe din partea Organizației Municipale P.S.D. Dorohoi
Cu inimile cernite de durere, cu un mare regret și un gol imens în suflet, suntem alături de ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro