Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

1

De miercuri, 1 februarie, Guvernul va începe distribuirea cardurilor de energie. Distribuirea cardurilor pentru energie intră în linie dreaptă, însă nu este clar cum toată lumea le va putea folosi. Pe 1 februarie începe distribuirea, însă nu este clar dacă postașii știu să le și folosească.

Vor fi acordate 2 tranșe de ajutor pe parcursul anului, în total 1400 de lei, pentru pensionarii cu pensia mai mică de 2000 de lei. Vor fi acordate astfel: 700 de lei în luna februarie și 700 de lei în luna septembrie.

Oamenii trebuie sa depună declarație pe proprie răspundere, iar poștașii sunt nemulțumiți că lucrează și așa în plus, pentru că numărul angajaților este mai mic decât ar trebui. În plus, nu toți poștașii știu să folosească acel card de energie.

Șeful Poștei spune, în replică, faptul că va urma un training în acest sens, training care va începe pe 1 februarie și va dura 2 săptămâni. Mai mult, nici scannerele nu sunt suficiente, iar poșta ar urma să cumpere 7000 de noi scannere.

De asemenea, peste 500.000 de beneficiari au fost scoși pentru că aveau aceeași adresă și nu mai primesc. Mai mult, unele asociații de proprietari spun că nu știu să emită certificate de validare a datoriilor.

Săptămâna aceasta, Guvernul este așteptat sa vina și cu OUG pentru plata online cu cardul. Până când va fi gata aplicația, românii care beneficiază de carduri au 3 variante sa le folosească: la oficiul poștal, la domiciliul beneficiarului cu ajutorul poștașului sau bani în mână pentru lemnele de foc.

Din octombrie, plafonul ar putea fi extins de la 2.000 de lei la 3.000 de lei, astfel că 5 milioane de români s-ar putea încadra pentru a primi ajutor pentru plata facturilor.

Cine beneficiază 
pensionarii cu pensia sub 2000 lei
pensionari cu invaliditate și venit sub 2000 de lei
persoanele cu handicap și venit sub 2000 de lei
familiile cu alocație de susținere și peroanele cu ajutor social 

Controverse
oamenii trebuie sa depună declarație pe proprie răspundere
poștașii nu sunt pregătiți
500.000 beneficiari au fost scoși pentru ca aveau aceeași adresa
asociațiile de proprietari spun ca nu știu să emită certificate de validare a datoriei

Cum se plătește până când aplicația va fi gata
la oficiul poștal
la domiciliul beneficiarului cu ajutorul poștașului
bani in mâna pentru lemnele de foc

Scenariu pe masa coaliției
extinderea pragului pentru beneficiari pentru pensionarii cu pensia sub 3000 de lei

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

1
DorohoiNews.ro, 31-01-2023

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Unde mergi?
- O conduc pe soția mea la gară.
- Și de ce ești supărat?
- Dacă mă vede vesel, nu mai pleacă!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Profunde condoleanțe și compasiune familiei îndoliate!

Profunde condoleanțe și compasiune familiei îndoliate!
Colectivul Societăților Comerciale Agrospicul, Spicul și Palazzo este cutremurat de vestea trecerii ...

Pizzeria „La Favola di Bazi” angajează barman - ospătar

Pizzeria „La Favola di Bazi” angajează barman - ospătar
Pizzeria „La Favola di Bazi” angajează barman - ospătar pe o perioadă nedeterminată. ...

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)
Fabrică de lactate din Pascari, Șendriceni, angajează muncitori (femei). Relații la telefon: 0765214892

Vând casă în Dorohoi - FOTO

Vând casă în Dorohoi - FOTO
Vând casă în Dorohoi, Satu Nou, strada Nucilor nr.4. Casa este racordată la utilități, ...

Caut bonă pentru un băiețel

Caut bonă pentru un băiețel
Caut doamna cu experiență să aibă grijă de un băiat de 21 de luni o dată pe săptămână ...

Caut chirie apartament sau casă

Caut chirie apartament sau casă
Caut chirie apartament sau casă semi mobilat sau mobilat pot oferi 700 sau 800 de lei ma puteți suna ...

Vând teren, strada Cașin, 3000 mp

Vând teren, strada Cașin, 3000 mp
Vand teren 3000 mp, strada Casin. Terenul este extravilan, si dispune de toate utilitățile in apropiere. ...

SC din Dorohoi angajează gestionar

SC din Dorohoi angajează gestionar
Societate comercială cu sediul în Dorohoi angajează gestionar. Relații la telefon: 0745182610

Colectivul CN „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă a prof. Apostol Dumitru

Colectivul CN „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă a prof. Apostol Dumitru
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă ...

Vând teren intravilan

Vând teren intravilan
Vand teren intravilan, situat pe Str.Viilor.Zona dispune de toate utilitatile necesare, cum ar fi electricitate, ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro