Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

anul_2012

În 2012 „Anul european al îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii” - responsabilii politici şi părţile implicate au sarcina de a crea condiţiile favorabile îmbătrânirii active şi asigurării unui mod de viaţă autonom, prin acţiuni în domenii precum: ocuparea forţei de muncă, asistenţa medicală, serviciile sociale, învăţarea de-a lungul vieţii, voluntariatul, adaptarea locuinţelor, serviciile IT şi de transport.

Sarcina creării condiţiilor favorabile implementării acţiunilor din domeniile sus-menţionate ne duce cu gândul la faptul că „Anul european al îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii” poate fi pentru Asociaţia IHTIS o oportunitate de a intensifica pledoaria pentru transpunerea în practică a realizării CENTRULUI DE VIAŢĂ INDEPENDENTĂ în satul Dumeni, care ar atrage după sine şi obţinerea
Acreditării Asociaţiei IHTIS ca „Furnizor de Servicii Sociale”, obiectiv avut de mai mulţi ani în vedere – http://centruldeviataindependenta.wordpress.com/.

Aşadar, în 2012 ne-am propus să sporim ceea ce în ultimii ani am adunat în sprijinul acestui proiect, prin:
a. Campania 2% pentru IHTIS, prin Formularul 230,
b. Valorificare de obiecte donate de susţinătorii campaniei şi/sau a unor obiecte personalizate (ex. pix, breloc, şapcă, tricou…)
c. Parteneriate cu mass-media - Realizare materiale de informare şi promovare pe tot parcursul anului.
d. Serviciile oferite pro-bono de Firma de Arhitectură ARHIPERA, un grup de arhitecţi-studenţi-voluntari, dispuşi a susţine şi superviza direct construirea centrului.
e. Seminarii, dezbateri, workshop-uri – Evidenţierea importanţei solidarităţii între generaţii, facilitând comunicarea între copii, tineri și vârstnici, valorificând experienţa şi modul de gândire al specialiştilor la final de carieră – în beneficiul celor aflaţi la început de drum. Persoanele vârstnice – cu şi fără dizabilităţi – pot descoperi realităţi şi exemple practice despre parcursul vieţii în condiţii fireşti în ceea ce priveşte: ocuparea forţei de muncă, serviciile sociale, învăţarea de-a lungul vieţii, voluntariatul, adaptarea locuinţelor, serviciile IT şi de transport. Experienţa persoanelor active de peste 20 de ani în aceste domenii poate fi considerată un real suport logistic care trebuie valorificat şi preluat de tânăra generaţie – o ştafetă predată voluntarilor activi în sfera dizabilităţii şi a problematicii handicapului.

O altă serie de activităţi publice – care necesită un buget mai mic – vor fi:
- în luna iulie – „Dobroge, Mândră Grădină” (Festival folcloric – solişti vocali şi instrumentişti),
o Înscrierea la Secţiunea „Dizabilităţi” se face prin Asociaţia IHTIS – până pe 31 Martie.
Organizator: Asociaţia Culturală a Coregrafilor, Scenografilor, Artiştilor Liber Profesioniţşti şi Amatori Constanta,§ http://www.dmgfest.ro/.
- în luna Decembrie – „Trec Magii prin Vatra Moldovei” (Festival de Colinde şi Datini Ortodoxe).
Organizator: Asociaţia IHTIS§ & DorohoiNews.
Reamintind că „Responsabilii politici şi părţile implicate au sarcina de a crea condiţiile favorabile îmbătrânirii active şi asigurării unui mod de viaţă autonom” nădăjduim să ne îndeplinim şi în 2012 obiectivele, găsind susţimere morală, fizică şi financiară la cei din jur, la voluntarii şi partenerii Asociaţiei IHTIS.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

anul_2012
DorohoiNews.ro, 03-01-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


– Cum a fost întâlnirea cu tipa de pe Facebook?
– Nasoală! Tipa a apărut într-un Rolls Royce Phantom din 1945.
– Păi asta-i o maşină extraordinară! Ce e rău în asta?
– Ea era primul proprietar…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Sincere condoleanțe din partea personalului Spitalului Municipal Dorohoi

Sincere condoleanțe din partea personalului Spitalului Municipal Dorohoi
Întregul personal al Spitalului Municipal Dorohoi este alături de colegii nostri, as. Macovei ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, conducători auto pe autobetoniere (cife)

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, conducători auto pe autobetoniere (cife)
Societate comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați și necalificați în construcție, ...

Vând grădină 1176 m.p.

Vând grădină 1176 m.p.
utilitati:temelie casa,garaj 6-6m.p. foisor 2-3m .acoperit,apa curenta,instalat electricitate,posibilitate ...

Vând vilă mobilată și utilată în Dorohoi

Vând vilă mobilată și utilată în Dorohoi
Vând casă cu teren intravilan. Casa este compusă din : DEMISOL alcătuit din : garaj, cameră ...

Vând apartament cu 2 camere pe Bulevardul Victoriei

Vând apartament cu 2 camere pe Bulevardul Victoriei
Apartament 2 camere, etaj 3 din patru, la soare, între pereti, loc de parcare, zona Bulevardul ...

Închiriez apartament în Dorohoi

Închiriez apartament în Dorohoi
Inchiriez apartament cu 3 camere in zona plevnei cu toate utilitatile mobilat la partier. Pentru relatii ...

Vând apartament cu 2 camere în Plevna, Dorohoi

Vând apartament cu 2 camere în Plevna, Dorohoi
Vând apartament 2 camere decomandate, suprafață 54mp, cărămidă, Et 2, GFP, ac, loc parcare ...

Ofer o cameră pentru închiriere

Ofer o cameră pentru închiriere
Ofer o cameră pentru închiriere, pentru o persoană singură. Relații la: 0756390674

Caut o persoană de sex feminin pentru asistență la domiciliu

Caut o persoană de sex feminin pentru asistență la domiciliu
Caut o persoană de sex feminin pentru asistență la domiciliu. Relatii la telefon 0745043906. Rog seriozitate.

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro