Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

IHTIS

In urma cu cateva luni, cu sprijinul unui suflet cald – Dna Florentina Tonita, opinia publica botosaneana era indemnata sa accepte ca: „Lectiile de viata nu sunt povesti„ – lectia avand drept introducere o caracterizare cat se poate de sincera:  „Bogdan Ionut Apetrea are 32 de ani. Nu a fost niciodata la scoala, dar stie sa scrie si sa citeasca, este inconjurat de prieteni, are simtul umorului si, mai presus de toate, este un om care nu se lasa doborat nici macar atunci cand genunchii aproape ca ating pamantul!”

Din acel moment, Bogdan aflat in cautarea unui “ceva” nedefinit, a schimbat monotonia zilelor lipsite de griji, de activitate, dar si de speranta, cu o viata activa, lasandu-se convins ca: “Niciodata nu e prea tarziu, dreptul la educatie este dreptul la viata!”.

Trecand prin toata birocratia acestor vremuri, cand orice bun gand este strivit de autoritarul “NU SE POATE”, Bogdan si “ingerasul sau pazitor” au miscat muntii din loc, astazi acesta fiind scolarizat la domiciliu, prin cursuri sustinute online.

Pentru Bogdan Ionut Apetrea, exercitarea dreptului la educație in adevaratul sens al cuvantului, a fost ingaduit si inlesnit putin altfel decat programul stabilit initial in cadrul Proiectului SOLIDARITATE PENTRU dizABILITATE, ieri la Scoala nr 6 din Botosani, prin experimentul “ELEV PENTRU O ZI”, in clasa Doamnei invatatoare Fegher Doinita.

“A fi elev inseamna mult mai mult decat credeam: inseamna emotia primului pas trecut peste pragul clasei, inseamna multimea ochilor curiosi, inseamna un dascal transformat in parinte, inseamna o amintire a vietii pe care nici o informatie online nu o poate inlocui” – marturiseste Bogdan dupa experienta avuta.

Acest nou capitol din viata lui Bogdan, s-a scris fara nici o investitie in plus ci, cu: deschidere, intelegere, armonie, rabdare, acceptare, buna randuiala - trairi firesti ce au sters pentru cateva zeci de minute consecintele discriminarii. Copiii au reusit prin desene, cantece, exercitii de matematica etc, sa il aduca pe “noul coleg” in lumea lor, o lume de care nu te poti desparti decat zambind…

Reusita acestei zile o datoram Asociatiei Invatatorilor din Botosani - prin dna presedinta Maria Arama, conducerii Scolii nr. 6 Botosani, dnei inv. Fegher Doinita si dnei Florentina Tonita – “ingerasul pazitor” din preajma lui Bogdan, care a transpus in imagini graitoare intregul eveniment. Mihaela Mihaescu

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

IHTIS
DorohoiNews.ro, 06-10-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Cum ai defini tu fericirea?
- Fericirea este să mănânc.
- Lasă asta, mă refer la ceva spiritual.
- Fericirea este să mănânc din tot sufletul.



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Fabrică de fose și rezervoare angajează 2 muncitori

Fabrică de fose și rezervoare angajează 2 muncitori
Fabrică de fose și rezervoare, cu sediul în Pascari - Dorohoi, angajează 2 muncitori pentru ...

Depozit de marmură și granit în Saucenița angajează personal

Depozit de marmură și granit în Saucenița angajează personal
SC GAVROMARM SRL depozit de marmură și granit în Saucenița angajează în condițiile legii ...

Fabrică de lactate angajează muncitori calificați și necalificați

Fabrică de lactate angajează muncitori calificați și necalificați
Fabrică de lactate din Pascari, Șendriceni, angajează muncitori calificați și necalificați. Relații ...

Vând teren agricol

Vând teren agricol
Teren agricol S= 4.600 m.p. extravilan, PC 642/42 tarlaua 57 mun. Dorohoi, preț 67.500 lei Relații ...

Ofer spre închiriere garsonieră

Ofer spre închiriere garsonieră
Ofer spre închiriere garsonieră in cartier Plevna,complet mobilata si utilata. Relatii la tel.0744182328

Vând casă în Dorohoi, pe Aprodul Purice

Vând casă în Dorohoi, pe Aprodul Purice
Vând casă cu etaj 180 mp, nivelul superior complet renovat recent și mobilat cu mobilă nouă, ...

Ofer spre închiriere apartament Dorohoi

Ofer spre închiriere apartament Dorohoi
Inchiriez apartament 3 camere parter mobilat in calea plevnei. 0752086786. 00306947237652

Caut loc de muncă

Caut loc de muncă
Caut sa îngrijesc bătrâni sau bona ptr un bebe, tel: 0748306080

Ofer spre închiriere apartament cu două camere

Ofer spre închiriere apartament cu două camere
Ofer spre închiriere apartament cu doua camere în Plevna, aleea Mărului, situat la parter, ...

Donez câine de talie mare

Donez câine de talie mare
Donez câine de talie mare, rasa Malamut de Alaska, vârsta de 2 ani. Relații la telefon: ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro